Projektowanie stron internetowych Joomla Wordpress Prestashop - słów kilka

FAQ - Najczęściej zadawane pytania oraz przydatne informacje na temat projektowania stron www

Wymagania dotyczące projektu graficznego

Niektórzy przysłali do nas e-mail z informacją, że posiadają już projekt graficzny wyglądu strony (layout) i chcą abyśmy im robili stronę internetową na podstawie posiadanych przez nich projektu. Niestety żaden z tych pseudo projektów nie nadawał się do zakodowania strony.

Poniżej przedstawiamy jakie są wymagania dotyczące projektu graficznego strony internetowego.

Wybór grafika

Jeśli chcesz zamawiać projekt graficzny u swojego grafika, upewnij się, że:

Grafik musi umieć zakodować stronę internetową, nie koniecznie musi być specjalistą, ale przynajmniej musi mieć pojęcia o zakodowaniu stron, umie odczytać kody stron.

Grafik musi mieć pojęcia o RWD (Responsive Web Design), czyli musi wiedzieć, że układ strony, wygląd strony, elementy graficzne na stronie, a nawet kolorystyka strony się zmieniają w zależności od szerokości ekranu.

Podczas rysowania projektu grafik powinien cały czas myśleć o tym jak później programista będzie zakodował jego projekt?

Bez tych umiejętności oraz świadomości, grafik będzie kierował tylko swoim fantazjami podczas rysowania, a co z tego wyjdzie?

Wyjdzie takie coś, co wygląda jak plakat reklamowy, zapełniony elementami graficznymi, wygląda bardzo ładnie (jeśli chodzi o grafikę), ale kompletnie nie nadaje się do zakodowania strony!


Format oraz zawartość pliku

Pliki projektu muszą być edytowalne, w formacie roboczej. Najczęściej graficy rysują projekt wyglądu strony w programie Adobe Photoshop, a więc pliki projektu muszą mieć rozszerzenia .psd

W projekcie każdy element graficzny musi być na oddzielnej warstwie.

Wszystkie warstwy muszą być opisane oraz układane w swoim porządku.

Do tej pory tylko jedna osoba nam przysłała pliki projektu w formacie .psd wszyscy inni przysłali w formacie .jpg

Pliki w formacie .jpg to są tylko pliki podglądu projektu, to nie jest właściwy projekt!

Przeważnie Webdesigner (grafik, który zajmuje się rysowaniem wyglądu strony internetowej) najpierw pokazuje klientowi wygląd projektu w formacie jpg. Taki plik służy tylko i wyłącznie do podglądu projektu, aby klienci widzieli jak wygląda projekt wyglądu strony i zdecydowali czy akceptować projekt czy nie. Po akceptowaniu projektu i zapłaceniu za projekt dopiero webdesigner podaje klientowi właściwy projekt w formie roboczej.

Jeśli myślisz, że możesz wziąć pliki poglądu projektu i podajesz webmasterowi, aby webmaster ci zakodował stronę, to jesteś w błędzie. Taki pliki jpg nie nadaje się do zakodowania strony!


Projekt musi być kompletny

Muszą być projekty co najmniej dla 3 grup urządzeń: dla komputerów, dla tabletów oraz dla smartfonów.

Projekt dla każdej z tych grup urządzeń musi zawierać wszystkich podstron (strona główna oraz wszystkie podstrony, które wyglądają inaczej niż pozostałe)

Do tej pory żaden z tych plików pseudo projekt, które nam przysłali nie był w komplecie!

Pewna osoba nam przysłała pliki podglądu projektu w formacie .jpg, pisała, że jest to prosta strona zawiera tylko kilka podstron, a na tym pseudo projekcie są przyciski „order online” oraz w sekcji „portfolio” jest przycisk „zobacz więcej…”. Zapewne każdy klient spodziewa się, że po kliknięciu na te przyciski otwierają się kolejne podstrony, jak wygląda takie podstrony? Niestety nie ma ich w projekcie!


Typografia na stronie

Fonty (czcionki) wykorzystane na twojej stronie będą się wyświetlać na komputerze twojego klienta tylko wtedy, gdy na jego komputerze jest zainstalowany taki font!

Jeśli na twojej stronie używasz jakiś nietypowy font, to z pewnością większość twoich klientów nie widzą tego fontu na ich komputerach.

Obecnie nowe technologie umożliwia nam korzystać z nietypowych fontów na stronach internetowych.

Są 2 sposoby na korzystania z nietypowych czcionek:

1. Korzystanie z Google Font: jeśli zdecydujesz się korzystać z Google Font, to grafik, który rysował twojego projektu musi dołączać do projektu informację, że korzysta z Google Font, oraz podaje nazwy wszystkich fontów użytych w projekcie!

2. Dołączanie własnej czcionki do strony: Jeśli chcesz korzystać z tej opcji, upewnij się, że masz licencję na korzystanie tych fontów na stronach internetowych, oraz grafik ma obowiązek dołączać do projektu pliki fontów (pliki czcionek)!

Ty nie musisz wiedzieć co to jest Google Font i jak z nich korzystać, oraz jak dołączać fontów do strony, ale grafik musi wiedzieć, przynajmniej musi mieć pojęcie o tym, jeśli grafik nie wie, to daruj sobie, nie warto u takiego grafika zamawiać projektu strony!

Być może, że chciałbyś zamawiać projekt u swojego znajomego grafika lub po prostu chcesz sam narysować projekt i czytają te wymagania pomyślałeś „za dużo wymagań!”

Niestety to są twoje wymagania stawiające wobec nas, wykonawców stron internetowych. Często ludzie do nas piszą, że chcą mieć stronę ładną, responsywną z ładnymi fonamiy (czcionkami), ale chcą mieć taniej, nadmieniają, że mają już projekt (czyli odchodzi im koszt za rysowania projektu).

Ale co nam przysłali?

Przysłali nam tylko pliki .jpg podglądu pseudo projektów i to tylko w wersji dla komputerów w dodatku jest niekompletny (nie zawierający wszystkich podstron), to tak jak by zamawiali w firmie budowlanej budowanie domu i nadmienili, że posiadają już projekt domu i pokazują firmie budowlanej obraz domu malowany farbą przez malarza lub co gorsze rysunek domu rysowany kredką przez jakieś dziecko!

Do budowania domu jest potrzebny kompletny projekt domu rysowany przez architekta!

Do kodowania strony internetowej jest potrzebny kompletny projekt wyglądu strony rysowany przez webdesignera!

Ostrzeżenie dla spamerów

Mój adres e-mail jest podany tylko dla moich potencjalnych klientów a nie dla spamerów. Nie wysyłaj do mnie swoich ofert!

Przydatne linki (Warto poczytać!):

Kilka słów o nas

Jesteśmy grupą freelancerów specjalizujących się w projektowaniu, tworzeniu stron internetowych opartych o systemach CMS Joomla i Wordpress oraz wdrażaniu sklepów internetowych opartych o system e-commerce PrestaShop.

Jako zespól oferujemy kompletne stron www dla firm, rozbudowane serwisy www, portale dla organizacji oraz dużych korporacji , sklepy internetowe dla firm, których specyfikacją jest handel.

Co robimy?

Projektujemy responsywnych stron www oraz sklepów internetowych na najbardziej popularnych systemach Joomla, WordPress oraz PrestaShop z zastosowaniem technologii RWD (Responsive Web Design).

Obecnie projektujemy wyłącznie stron responsywnych RWD, które są dostosowane do różnych urządzeń: komputerów, tabletów i smartfonów.

Najwyższa jakość!

Strony www projektowane przez nas posiadają optymalny kod źródłowy, co jest bardzo ważnym czynnikiem w pozycjonowaniu stron w wyszukiwarkach. Ponad to każda strona, w naszym wykonaniu, przystosowana jest do wszystkich przeglądarek i wszystkich urządzeń: komputerów, tabletów, smartfonów i telewizorów.

Obecnie przy projektowaniu stron internetowych nie piszemy już tradycyjnych arkuszy stylów css, zamiast tego piszemy w LESS (osoby, którzy zajmują się projektowaniem stron internetowych zapewne wiedzą co to jest LESS). Jesteśmy perfekcjonistami, dlatego zawsze robimy strony internetowe bardzo starannie, strony mają czyste, przejrzyste kody źródłowe. Podczas robienia strony na bieżąco testujemy stronę na każdym etapie pracy, testujemy na wszystkich przeglądarkach: FireFox, Google Chrome, Opera, Internet explorer, Safari. Testujemy nie tylko na komputerze ale także na tabletach i smartfonach.

Często spotkamy w Internecie beznadziejnych stron, które były zrobione nie starannie, one tylko ładnie wyglądają, ale gdy zaglądamy do kodów źródłowych, to szkoda słów! Niestety wiele właścicieli stron internetowych, albo nie wiedzą, albo wybierają wykonawców, którzy oferują tanich stron internetowych, no i potem dostają takie strony beznadziejne, wg. nas to pieniądze wydane na takie beznadziejne strony są to pieniądze wyrzucane w błoto! My takich tandetnych stron nie robimy, a to dlaczego? Bo jesteśmy perfekcjonistami! Jak już coś robimy, to musi być dobrze zrobione!

Rozwijamy twój biznes

Projektujemy strony internetowe profesjonalne i użyteczne, tak aby strona internetowa była inwestycją, która się zwraca przez długie lata.

Udzielamy ci cenne porady, abyś mógł przygotować tylko niezbędne, użyteczne materiały (teksty i grafiki) dla strony internetowej, dzięki temu twoja strona www będzie przejrzysta, czytelna i użyteczna a klienci mogą szybko znaleźć tego co chcą szukać!

Mamy najlepszy stosunek jakości do ceny!

Wykonujemy strony bardzo starannie i profesjonalnie, w efekcie tego dostaniecie stronę o bardzo dobrej jakości, jednak to wszystko kosztuje. Dla osób, którzy jedyną kryterią wyboru jest cena, to zapewne zawsze znajdą kogoś, kto oferuje taniej niż my, ale w efekcie ich wyboru oni dostają kiepską stronę tzw. Chińską tandetą!

Jednak dla tych, którzy chcą mieć stronę o dobrej jakości za rozsądną cenę, to wybrać nas, to strzał w dziesiątkę!

U nas każda strona jest wyceniona indywidualnie. My zawsze sporządzamy wstępny kosztorys na podstawie podanych informacji przez zleceniodawców, jeśli potencjalni zleceniodawcy się zdecydują, to zaczynamy robić stronę.

Zleceniodawca płaci dopiero, gdy strona jest ukończona całkowicie i została całkowicie zaakceptowana przez zleceniodawcy, u nas nie kupuje kota w worku!. Nie pobieramy ani przedpłat ani zaliczek (z wyjątkiem zaliczki na poczet zakupu potrzebnych materiałów do wykonania strony, np. komercyjny szablon, płatne moduły, plug-in czy płatne zdjęcia, chyba że zleceniodawca sam kupuje te materiały, oczywiście podamy adresy gdzie można kupić potrzebne materiały)

Webmaster freelance

Projektowanie, Tworzenie responsywnych stron internetowych w systemach: Joomla, WordPress, HTML5 + CSS3. Wdrażanie sklepów internetowych na PrestaShop.

Najlepszy stosunek jakości do ceny: Profesjonalnie i starannie wykonanie, użyteczne i przyjazne użytkownikom, optymalizowane pod względem SEO oraz szybkości ładowania strony!

Mój adres e-mail jest podany tylko dla moich potencjalnych klientów a nie dla spamerów. Nie wysyłaj do mnie swoich ofert!

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ta strona używa plików Cookies

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.