Niektórzy przysłali do nas e-mail z informacją, że posiadają już projekt graficzny wyglądu strony (layout) i chcą abyśmy im robili stronę internetową na podstawie posiadanych przez nich projektu. Niestety żaden z tych pseudo projektów nie nadawał się do zakodowania strony.
Poniżej przedstawiamy jakie są wymagania dotyczące projektu graficznego strony internetowego.
Wybór grafika
Jeśli chcesz zamawiać projekt graficzny u swojego grafika, upewnij się, że:
Grafik musi umieć zakodować stronę internetową, nie koniecznie musi być specjalistą, ale przynajmniej musi mieć pojęcia o zakodowaniu stron, umie odczytać kody stron.
Grafik musi mieć pojęcia o RWD (Responsive Web Design), czyli musi wiedzieć, że układ strony, wygląd strony, elementy graficzne na stronie, a nawet kolorystyka strony się zmieniają w zależności od szerokości ekranu.
Podczas rysowania projektu grafik powinien cały czas myśleć o tym jak później programista będzie zakodował jego projekt?
Bez tych umiejętności oraz świadomości, grafik będzie kierował tylko swoim fantazjami podczas rysowania, a co z tego wyjdzie?
Wyjdzie takie coś, co wygląda jak plakat reklamowy, zapełniony elementami graficznymi, wygląda bardzo ładnie (jeśli chodzi o grafikę), ale kompletnie nie nadaje się do zakodowania strony!
Format oraz zawartość pliku
Pliki projektu muszą być edytowalne, w formacie roboczej. Najczęściej graficy rysują projekt wyglądu strony w programie Adobe Photoshop, a więc pliki projektu muszą mieć rozszerzenia .psd
W projekcie każdy element graficzny musi być na oddzielnej warstwie.
Wszystkie warstwy muszą być opisane oraz układane w swoim porządku.
Do tej pory tylko jedna osoba nam przysłała pliki projektu w formacie .psd wszyscy inni przysłali w formacie .jpg
Pliki w formacie .jpg to są tylko pliki podglądu projektu, to nie jest właściwy projekt!
Przeważnie Webdesigner (grafik, który zajmuje się rysowaniem wyglądu strony internetowej) najpierw pokazuje klientowi wygląd projektu w formacie jpg. Taki plik służy tylko i wyłącznie do podglądu projektu, aby klienci widzieli jak wygląda projekt wyglądu strony i zdecydowali czy akceptować projekt czy nie. Po akceptowaniu projektu i zapłaceniu za projekt dopiero webdesigner podaje klientowi właściwy projekt w formie roboczej.
Jeśli myślisz, że możesz wziąć pliki poglądu projektu i podajesz webmasterowi, aby webmaster ci zakodował stronę, to jesteś w błędzie. Taki pliki jpg nie nadaje się do zakodowania strony!
Projekt musi być kompletny
Muszą być projekty co najmniej dla 3 grup urządzeń: dla komputerów, dla tabletów oraz dla smartfonów.
Projekt dla każdej z tych grup urządzeń musi zawierać wszystkich podstron (strona główna oraz wszystkie podstrony, które wyglądają inaczej niż pozostałe)
Do tej pory żaden z tych plików pseudo projekt, które nam przysłali nie był w komplecie!
Pewna osoba nam przysłała pliki podglądu projektu w formacie .jpg, pisała, że jest to prosta strona zawiera tylko kilka podstron, a na tym pseudo projekcie są przyciski „order online” oraz w sekcji „portfolio” jest przycisk „zobacz więcej…”. Zapewne każdy klient spodziewa się, że po kliknięciu na te przyciski otwierają się kolejne podstrony, jak wygląda takie podstrony? Niestety nie ma ich w projekcie!
Typografia na stronie
Fonty (czcionki) wykorzystane na twojej stronie będą się wyświetlać na komputerze twojego klienta tylko wtedy, gdy na jego komputerze jest zainstalowany taki font!
Jeśli na twojej stronie używasz jakiś nietypowy font, to z pewnością większość twoich klientów nie widzą tego fontu na ich komputerach.
Obecnie nowe technologie umożliwia nam korzystać z nietypowych fontów na stronach internetowych.
Są 2 sposoby na korzystania z nietypowych czcionek:
1. Korzystanie z Google Font: jeśli zdecydujesz się korzystać z Google Font, to grafik, który rysował twojego projektu musi dołączać do projektu informację, że korzysta z Google Font, oraz podaje nazwy wszystkich fontów użytych w projekcie!
2. Dołączanie własnej czcionki do strony: Jeśli chcesz korzystać z tej opcji, upewnij się, że masz licencję na korzystanie tych fontów na stronach internetowych, oraz grafik ma obowiązek dołączać do projektu pliki fontów (pliki czcionek)!
Ty nie musisz wiedzieć co to jest Google Font i jak z nich korzystać, oraz jak dołączać fontów do strony, ale grafik musi wiedzieć, przynajmniej musi mieć pojęcie o tym, jeśli grafik nie wie, to daruj sobie, nie warto u takiego grafika zamawiać projektu strony!
Być może, że chciałbyś zamawiać projekt u swojego znajomego grafika lub po prostu chcesz sam narysować projekt i czytają te wymagania pomyślałeś „za dużo wymagań!”
Niestety to są twoje wymagania stawiające wobec nas, wykonawców stron internetowych. Często ludzie do nas piszą, że chcą mieć stronę ładną, responsywną z ładnymi fonamiy (czcionkami), ale chcą mieć taniej, nadmieniają, że mają już projekt (czyli odchodzi im koszt za rysowania projektu).
Ale co nam przysłali?
Przysłali nam tylko pliki .jpg podglądu pseudo projektów i to tylko w wersji dla komputerów w dodatku jest niekompletny (nie zawierający wszystkich podstron), to tak jak by zamawiali w firmie budowlanej budowanie domu i nadmienili, że posiadają już projekt domu i pokazują firmie budowlanej obraz domu malowany farbą przez malarza lub co gorsze rysunek domu rysowany kredką przez jakieś dziecko!
Do budowania domu jest potrzebny kompletny projekt domu rysowany przez architekta!
Do kodowania strony internetowej jest potrzebny kompletny projekt wyglądu strony rysowany przez webdesignera!