WordPress jest jednym z 3 najpopularniejszych systemów CMS (WordPress, Joomla oraz Drupal).
Początkowo WordPress został stworzony jako skrypt do obsługi blogów, z założenia ten skrypt ma być prosty w obsłudze dla osób prowadzących bloga i tak jest!. W tym okresie była moda na tworzenie prywatnych blogów, dlatego wiele osób nauczyli się tworzyć blogi za pomocą tego skryptu, w ten sposób WordPress zyskał dużo na popularności.
Dużo osób, którzy uczyli się zakładać blogi na WordPressie, zaczynali zakładać normalne strony (nie blogi), aby sprostać temu zadaniu programiści napisali wiele wtyczek, aby rozszerzyć funkcjonalności WordPressa.
Od pewnego czasu poprzez modernizację skryptu i tysiące wtyczek WordPress przypomina system CMS.
Dzięki łatwiej w obsłudze oraz tysiącom wtyczek rozszerzających funkcjonalności system WordPress zyskał się na popularności i stał się jednym z 3 najpopularniejszych systemów CMS
Gdy robimy stronę na Wordpress, zawsze ściągamy najnowszą wersję systemu Wordpress, a podczas pracy z nową stroną jeśli pojawia się nową wersję systemu WordPress, to od razu aktualizujemy WordPress do najnowszej wersji.
Po oddaniu stronę klientowi, jeśli klient zleci nam aktualizować treści na stronie i zauważamy, że pojawia się już nowszą wersję systemu WordPress, to my też aktualizujemy WordPress do najnowszej wersji.
Najważniejsze funkcje WordPressa
- WordPress ma wbudowaną funkcję dodawania komentarza (przecież to jest system blogowy!),
- WordPress ma wbudowane tagi.
- Łatwość w dodawaniu i aktualizacji treści za pomocą intuicyjnego panelu administracyjnego (kokpit).
- Łatwość w dodawaniu wpisy przez e-mail!
- Łatwy w obsłudze dla osób prowadzących bloga.
- Za pomocą wtyczek, strona tworzona na WordPressie jest łatwa w pozycjonowaniu: dodawaniu Tytuł – Title, opis - Description oraz słowa kluczowe – Keywords.
Joomla czy Wordpress?
W nasze ofercie mamy do wyboru tworzenie strony internetowej zarówno na WordPressie jak i na Joomli, lecz który system należy wybrać?
Można zbudować różne strony od prostych do bardzo rozbudowanych zarówno na Joomli jak i na WordPressie, ponieważ istnieją dla nich tysięcy dodatków (rozszerzenia, moduły, plug-iny), ale każdy system ma zalety i wady, dlatego wybór systemu zależy od tego, jaka ma być strona?
- WordPress jest łatwy w obsłudze dla osób prowadzących bloga/stronę ale ma mniejszą funkcjonalność niż Joomla.
- Żeby w WordPressie uzyskać to, co jest standardem np. w Joomli czy Drupalu trzeba doinstalować do WordPressa wielu wtyczek, a to niestety wpływają niekorzystne na wydajność systemu.
- W systemie Joomli funkcja wielojęzyczna jest wbudowana.
- W standardowej wersji Wordpressa nie ma opcji do obsługi strony wielojęzycznej, dlatego jeśli chcesz stworzyć stronę wielojęzyczną, to w WordPressie trzeba nieźle się namęczyć, doinstalować wtyczki i konfigurować.
- Jeśli chcesz mieć bloga, lub prostą stronę internetową, to lepszy wybór będzie WordPress. W przeciwnym przypadku lepszym wyborem jest Joomla.
- Natomiast nie jest dobrym wyborem jeśli usiłujesz robić blog na Joomli, ponieważ wtedy trzeba doinstalować do Joomli wtyczkę, aby mieć w Joomli funkcję dodawania komentarza, a ta funkcja jest wbudowana w Wordpressie!
Jeśli Zleceniodawca nie zaznacza wyraźnie, że chce mieć stronę w systemie Joomla bądź WordPress, to sami dobierzemy odpowiedni system na podstawie informacji jaką stronę chce mieć zleceniodawca, np. co zawiera, jakie funkcje, itd.