Projektowanie stron internetowych Joomla Wordpress Prestashop - słów kilka

FAQ - Najczęściej zadawane pytania oraz przydatne informacje na temat projektowania stron www

Co to jest szablon?

Na mojej stronie internetowej często stosuję termin „szablon” i czasami klienci wysłali do mnie e-mail z zapytaniem o cenę wykonania szablonu, po kilku „dialogów” przez e-mail zorientowałem się, że klientowi nie chodziło o wykonania tylko szablonu lecz całą stronę. Dostałem także kilku e-mail z zapytaniem w takim stylu: „interesuje mnie wykonanie szablonu strony internetowej, najlepiej z systemem CMS Joomla lub WordPress z wszystkimi dodatkami i widgetami”, wtedy zorientowałem się, że wiele osób błędnie zrozumiał pojęcia szablonu w zakresie projektowania stron internetowych. Poniżej wyjaśnię znaczenia słowa szablonu stosowanego w projektowaniu stron www.

W dziedzinie projektowania stron internetowych istnieje 2 rodzaje stron: Strona statyczna oraz strona dynamiczna. Szablony dla tych 2 rodzajów stron też są różne, żeby zrozumieć czym się różnią te szablony najpierw musimy zrozumieć czym się różnią strony statyczna i dynamiczna.


Strona statyczna

Jest to strona, która wygląd i treść są zapisane w jednym pliku jako całość, czyli ramka, układ strony, kolumny prawa, lewa, środkowa, bloki z informacjami, z reklamami itd. elementy graficzne nadające stronie wygląd, treści tekstowe, zdjęcia, grafiki umieszczone w treści, to wszystko są umieszczone, zaprezentowane w jednym pliku jako całość, który webmaster zaprojektował na swoim komputerze, potem wysyła taki plik strony na serwer, gdy ktoś odwiedza stronę, to widzi w przeglądarce taką stronę dokładnie jak webmaster zaprojektował. Strona się nie zmieniła, dlatego nazywamy stroną statyczną.

Strona statyczna nie posiada panelu administracyjnego do samodzielnego zarządzania inaczej mówiąc jest to strona bez systemu CMS.

Do aktualizacji strony statycznej potrzebna jest wiedza i umiejętność, przeważnie tą pracę wykonuje webmaster. Aktualizacja, rozbudowa czy dokonać modyfikację strony statycznej jest bardzo uciążliwe, dlatego ten typ stron jest coraz rzadziej stosowany, jest stosowany przeważnie w małych tronach wizytówkowych niewymagających często aktualizacji.

Szablon strony statycznej jest to gotowa strona z przykładowymi treściami i grafikami (np. zdjęcia). Nabywca szablonu strony statycznej musi w miejscu przykładowej treści wpisać swoją treść a w miejscu przykładowego zdjęcia umieścić swoje zdjęcia, a więc musi posiadać odrobinę wiedzy, umiejętności oraz posiadać edytor do strony.


Strona dynamiczna

Strona dynamiczna jest to strona z systemem CMS (tzn. System Zarządzania Treścią), posiada panel administracyjny do zarządzania stroną, najczęstszą czynnością jest dodawania i edytowania treści, dodawania zdjęcia, grafiki itd. Grafiki, zdjęcia są wgrywane do konkretnego folderu na serwerze, natomiast gdy chcemy dołączyć zdjęcia do treści na stronie, to informacja gdzie się znajduje danego zdjęcia zostanie zapisane w bazie danych i oczywiście cała treść tekstowa jest przechowana w bazie danych. Gdy jakiś internauta odwiedza stronę, system CMS dostaje informację co dany internauta chce zobaczyć i system CMS odczytuje z bazy danych treść i wstawi do szablonu, w ten sposób wygeneruje stronę, która zawiera zarówno wygląd oraz treść i wysyła do przeglądarki internauta. Takie czynności jak odczytuje treść z bazy danych, wstawi do szablonu, generuje stronę odbywają na serwerze, internauta tego nie widzi, widzi tylko to, co chciał widzieć. W zależności od tego co internauta chce zobaczyć, system CMS odczytuje (wyciąga) z bazy danych treść i dynamicznie wygeneruje stronę i wysyła do przeglądarki internauta, dlatego nazywamy stroną dynamiczną.

W przypadku strony statycznej webmaster musi sam otwierać stronę w edytorze i wstawić właściwą treść w miejscu przykładowej treści, taką robotę webmaster robi lokalnie na swoim komputerze.

Natomiast w przypadku strony dynamicznej tą robotę wykonuje system CMS i ten proces odbywa się na serwerze a nie na komputerze lokalnym!

Każdy system CMS jest inny, więc szablony dla systemów CMS też są inne, należy robić szablon dla konkretnego systemu CMS, w miejscu przykładowego treści wpisuje skrypty, aby system CMS zrozumiał co i gdzie można wstawić treść odczytywaną z bazy danych.

Szablon dla systemu CMS korzysta z ramki (układu strony) podobnej do szablonu dla stronu statycznej, w miejscu przykładowej treści są skrypty informujące systemowi CMS o możliwości wstawienia treści, dlatego żeby robić szablon dla systemu CMS najpierw musimy robić szablon dla stronu statycznej. Oprócz ramki wziętej z szablonu stronu statycznej szablon dla systemu CMS zawiera jeszcze dużo skryptów, dodatkowych plików umożliwiających współpraca szablonu z systemem CMS.

Szablon dla systemu CMS jest to część systemu CMS, która zaprezentuje wyglądu strony. W zależności od tego, co internauta chce zobaczyć, system CMS odczytuje z bazy danych treść i wstawi tą treść do szablonu wygeneruje wynikową stronę, która zawiera zarówno wygląd i treść.

Można zainstalować do systemu CMS wiele szablonów, wtedy mamy możliwość zmienić zastosowany szablon w panelu administracyjnym, efekt jest taki, że w mgnieniu oka nasza strona zmieni wygląd na zupełnie inny (oczywiście najpierw musimy zaprojektować, wykonać takie szablony dla naszej strony)

Praca z szablonem jest bardzo trudna i czasochłonna w przypadku złożonego projektu, gdzie na jednej podstronie stosuje układ jednokolumnowy na całą szerokość strony, na innej stosuje układ dwukolumnowy, wąska kolumna umieszczona po lewej lub po prawej stronie i jeszcze na innej podstronie stosuje układ trzykolumnowy z różnymi miejscami na bloki z dodatkowymi informacjami czy banerami reklamowymi itd.


Etapy pracy z szablonem

  • Rysowanie projekt graficzny (layout) pokazujący jak będzie wyglądać nasza strona internetowa
  • Dokonanie nieograniczone ilości zmian, aż do momentu całkowitej akceptacji przez klienta
  • Wykonanie szablon statyczny na podstawie projektu graficznego (layout)
  • Wykonanie szablon dla konkretnego systemu CMS na podstawie szablonu statycznego
  • Zainstalowanie szablon do strony
  • Konfigurowanie szablon dla konkretnej strony na potrzeby klienta

Inne nazwy szablonu

W dziedzinie projektowania stron www spotkamy jeszcze inne nazwy do określenia szablonu stron dynamicznych z systemem CMS, np. szata graficzna, wygląd strony. W zależności od systemu CMS używane są inne nazwy, np.

W systemie CMS Joomla: szablon, szablon graficzny, templatka, template. Częściej spotykamy tych nazw w liczbie mnogiej: szablony, templatki, templates

W systemie CMS WordPress: motyw, szablon graficzny, theme. Częściej spotykamy tych nazw w liczbie mnogiej: motywy, themes

Ostrzeżenie dla spamerów

Mój adres e-mail jest podany tylko dla moich potencjalnych klientów a nie dla spamerów. Nie wysyłaj do mnie swoich ofert!

Przydatne linki (Warto poczytać!):

Kilka słów o nas

Jesteśmy grupą freelancerów specjalizujących się w projektowaniu, tworzeniu stron internetowych opartych o systemach CMS Joomla i Wordpress oraz wdrażaniu sklepów internetowych opartych o system e-commerce PrestaShop.

Jako zespól oferujemy kompletne stron www dla firm, rozbudowane serwisy www, portale dla organizacji oraz dużych korporacji , sklepy internetowe dla firm, których specyfikacją jest handel.

Co robimy?

Projektujemy responsywnych stron www oraz sklepów internetowych na najbardziej popularnych systemach Joomla, WordPress oraz PrestaShop z zastosowaniem technologii RWD (Responsive Web Design).

Obecnie projektujemy wyłącznie stron responsywnych RWD, które są dostosowane do różnych urządzeń: komputerów, tabletów i smartfonów.

Najwyższa jakość!

Strony www projektowane przez nas posiadają optymalny kod źródłowy, co jest bardzo ważnym czynnikiem w pozycjonowaniu stron w wyszukiwarkach. Ponad to każda strona, w naszym wykonaniu, przystosowana jest do wszystkich przeglądarek i wszystkich urządzeń: komputerów, tabletów, smartfonów i telewizorów.

Obecnie przy projektowaniu stron internetowych nie piszemy już tradycyjnych arkuszy stylów css, zamiast tego piszemy w LESS (osoby, którzy zajmują się projektowaniem stron internetowych zapewne wiedzą co to jest LESS). Jesteśmy perfekcjonistami, dlatego zawsze robimy strony internetowe bardzo starannie, strony mają czyste, przejrzyste kody źródłowe. Podczas robienia strony na bieżąco testujemy stronę na każdym etapie pracy, testujemy na wszystkich przeglądarkach: FireFox, Google Chrome, Opera, Internet explorer, Safari. Testujemy nie tylko na komputerze ale także na tabletach i smartfonach.

Często spotkamy w Internecie beznadziejnych stron, które były zrobione nie starannie, one tylko ładnie wyglądają, ale gdy zaglądamy do kodów źródłowych, to szkoda słów! Niestety wiele właścicieli stron internetowych, albo nie wiedzą, albo wybierają wykonawców, którzy oferują tanich stron internetowych, no i potem dostają takie strony beznadziejne, wg. nas to pieniądze wydane na takie beznadziejne strony są to pieniądze wyrzucane w błoto! My takich tandetnych stron nie robimy, a to dlaczego? Bo jesteśmy perfekcjonistami! Jak już coś robimy, to musi być dobrze zrobione!

Rozwijamy twój biznes

Projektujemy strony internetowe profesjonalne i użyteczne, tak aby strona internetowa była inwestycją, która się zwraca przez długie lata.

Udzielamy ci cenne porady, abyś mógł przygotować tylko niezbędne, użyteczne materiały (teksty i grafiki) dla strony internetowej, dzięki temu twoja strona www będzie przejrzysta, czytelna i użyteczna a klienci mogą szybko znaleźć tego co chcą szukać!

Mamy najlepszy stosunek jakości do ceny!

Wykonujemy strony bardzo starannie i profesjonalnie, w efekcie tego dostaniecie stronę o bardzo dobrej jakości, jednak to wszystko kosztuje. Dla osób, którzy jedyną kryterią wyboru jest cena, to zapewne zawsze znajdą kogoś, kto oferuje taniej niż my, ale w efekcie ich wyboru oni dostają kiepską stronę tzw. Chińską tandetą!

Jednak dla tych, którzy chcą mieć stronę o dobrej jakości za rozsądną cenę, to wybrać nas, to strzał w dziesiątkę!

U nas każda strona jest wyceniona indywidualnie. My zawsze sporządzamy wstępny kosztorys na podstawie podanych informacji przez zleceniodawców, jeśli potencjalni zleceniodawcy się zdecydują, to zaczynamy robić stronę.

Zleceniodawca płaci dopiero, gdy strona jest ukończona całkowicie i została całkowicie zaakceptowana przez zleceniodawcy, u nas nie kupuje kota w worku!. Nie pobieramy ani przedpłat ani zaliczek (z wyjątkiem zaliczki na poczet zakupu potrzebnych materiałów do wykonania strony, np. komercyjny szablon, płatne moduły, plug-in czy płatne zdjęcia, chyba że zleceniodawca sam kupuje te materiały, oczywiście podamy adresy gdzie można kupić potrzebne materiały)

Webmaster freelance

Projektowanie, Tworzenie responsywnych stron internetowych w systemach: Joomla, WordPress, HTML5 + CSS3. Wdrażanie sklepów internetowych na PrestaShop.

Najlepszy stosunek jakości do ceny: Profesjonalnie i starannie wykonanie, użyteczne i przyjazne użytkownikom, optymalizowane pod względem SEO oraz szybkości ładowania strony!

Mój adres e-mail jest podany tylko dla moich potencjalnych klientów a nie dla spamerów. Nie wysyłaj do mnie swoich ofert!

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ta strona używa plików Cookies

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.