Joomla jest jednym z 3 najpopularniejszych systemów CMS (Joomla, WordPress i Drupal).
Joomla jest czymś pośrednim między WordPresem a Drupalem jeśli chodzi o funkcjonalnością oraz łatwością w użyciu. Mianowicie Joomla ma większe możliwości niż WordPress ale jest trudniej do opanowania.
Za pomocą Joomli można robić różne strony od prostej strony wizytówkowej do rozbudowanego serwisu www czy portal.
Gdy robimy stronę na Joomla, zawsze ściągamy najnowszą wersję systemu Joomla, a podczas pracy z nową stroną jeśli pojawia się nową wersję systemu Joomla, to od razu aktualizujemy Joomla do najnowszej wersji.
Po oddaniu stronę klientowi, jeśli klient zleci nam aktualizować treści na stronie i zauważamy, że pojawia się już nowszą wersję systemu Joomla , to my też aktualizujemy joomla do najnowszej wersji.
Najważniejsze funkcji systemu Joomla
Ponieważ zawsze zaczynamy robić stronę od ściągnięcia najnowszą wersję systemu CMS Joomla, więc wymieniamy funkcje w nowszych wersji systemu Joomla, nie ma sensu pisać o starszych wersji 1.0, 1.5.
Funkcjonalność Joomli można rozszerzyć za pomocą rozszerzeń (komponentów, modułów i wtyczek). Obecnie istnieje ponad 10 tysięcy rozszerzeń dla systemu Joomla (większość rozszerzeń jest bezpłatne, ale niektóre są płatne). Za pomocą rozszerzeń praktycznie można tworzyć dowolną stronę internetową.
- System Joomla ma wbudowaną możliwość tworzyć stronę wielojęzyczną.
- System Joomla ma pełne wsparcia dla pozycjonowania (SEO - Search Engine Optimization): przyjazny adresów URL, możliwość wpisywanie meta dane (Tytuł - Title, opis - Description oraz słowa kluczowe - Keywords) dla poszczególnych artykułów, oraz pozycji menu.
- Ma wbudowane moduły: najnowsze wiadomości (newsy), najczęściej czytane, migawki.
- Ma wbudowane tagi.
- Ma wbudowane możliwości liczenia ilości wyświetleń dla każdego artykuł.
- Ma wbudowane funkcje: drukuj stronę, powiadom e-mailem.
- Ma wbudowane funkcję głosowanie, ocenianie dla każdego osobnego artykułu.
- Łatwość w dodawaniu i aktualizacji treści, nie trzeba znać się na programowaniu, kodowaniu, wystarczy znajomość obsługi edytora tekstów. Obsługa na poziomie przeglądarki, z każdego miejsca na świecie, jeśli tylko masz dostęp do Internetu, zalogujesz się do panelu administracyjnego i możesz dodawać czy edytować treści na stronie.
- Joomla ma wbudowaną wyszukiwarkę, pozwalającą wyszukać treści na stronie internetowej (przydatna opcja jeśli masz duży, rozbudowany serwis www lub portal).
Joomla czy Wordpress?
My oferujemy projektowanie stron zarówno na Joomli jak i na WordPressie, lecz który system należy wybrać? O to pytanie!
Chociaż za pomocą tysięcy wtyczek i rozszerzeń można zbudować różne strony zarówno na Joomli jak i na WordPressie, ale każdy system ma zalety i wady, dlatego wybór systemu zależy od tego, jaka ma być strona?
- WordPress jest łatwy w obsłudze dla osób prowadzących bloga/stronę ale ma mniejszą funkcjonalność niż Joomla.
- Żeby w WordPressie uzyskać to, co jest standardem np. w Joomli czy Drupalu trzeba zainstalować do WordPressa wielu wtyczek, a to niestety wpływają niekorzystne na wydajność systemu.
- Jeśli chcesz stworzyć stronę wielojęzyczną, to w WordPressie trzeba nieźle się namęczyć, doinstalować wtyczki i konfigurować.
- W Joomli funkcja wielojęzyczna jest wbudowana!
- Przykładowo jeśli chcesz mieć bloga, lub prostą stronę internetową, to lepszy wybór będzie WordPress. W przeciwnym przypadku lepszym wyborem jest Joomla.
- Nie jest dobrym wyborem jeśli usiłujesz robić blog na Joomli, ponieważ wtedy trzeba doinstalować do Joomli wtyczkę, aby mieć w Joomli funkcję dodawania komentarza, a ta funkcja jest wbudowana w Wordpressie!
Zazwyczaj klient nam podaje informację jaką stronę internetową chce mieć, jakie funkcje itd. Wtedy My na podstawie tych informacji dokonujemy wybór systemu Joomla lub WordPress