Freelancer
Freelancer (pol. wolny strzelec) – osoba pracująca bez etatu, realizująca projekty na zlecenie, najczęściej specjalizująca się w danej dziedzinie.
Do profesji szczególnie popularnych wśród wolnych strzelców należą m.in. fotografia, dziennikarstwo, copywriting, tłumaczenie, programowanie, malarstwo, grafika, doradztwo i inne zawody, głównie związane z pracą twórczą. Określenia „wolny strzelec” zazwyczaj nie używa się w stosunku do osób wykonujących prace fizyczne.
Rozwój
Pierwszy raz określenia freelancer użył Walter Scott (1771–1832) w swoim Ivanhoe. Posłużyło mu ono do opisania średniowiecznego najemnego wojownika. Free oznaczało wolny, a lancer pochodziło od lancy, czyli rodzaju broni.
Do rozwoju zawodu przyczynił się Internet, który ułatwił komunikację z freelancerami i spowodował wzrost zapotrzebowania na usługi świadczone w tym trybie (np. projektowanie stron www).
Webmaster
Webmaster (ang. mistrz sieci) – szeroki termin, do niedawna oznaczający jedną osobę zajmującą się projektowaniem, kodowaniem, szatą graficzną oraz aktualizacją witryny internetowej. Witrynę WWW webmaster wykonuje na zamówienie osoby (firmy), która chce zaistnieć w sieci internetowej. Może to być jednorazowe zlecenie i wtedy praca kończy się z chwilą zaakceptowania projektu przez zamawiającego oraz umieszczenia witryny na wskazanym serwerze. Usługa może mieć też charakter ciągły – wtedy webmaster aktualizuje i rozbudowuje stronę zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem zleceniodawcy. Webmaster może także tworzyć witryny na własne życzenie i wg własnego projektu. Profesjonalnie przygotowana strona powinna być przygotowana w zgodzie ze standardami określonymi przez W3C. Dość często webmasterzy korzystają z walidatorów W3C, które są dostępne on-line, aby sprawdzić wynik swojej pracy. Walidator W3C po analizie zawartości strony (plików) zwraca wynik analizy (jeśli poprawny, kończy się to gratulacjami, jeśli niepoprawny – wskazuje listę błędów). Jest to jednak tylko walidacja formalna pod kątem zgodności z danym standardem, nie jest oceniane merytoryczne użycie kodu (np. stosowanie znaczników zgodnie z ich przeznaczeniem).
Rola: Opisuje tekstową zawartość serwisu za pomocą języków opisu treści. Wzbogaca interfejs aplikacji instalując gotowe moduły. Wprowadza funkcje poprawiające użyteczność serwisu oraz organizuje logiczną strukturę strony. Dba o poprawne działanie serwisu i kontroluje wprowadzane przez redaktorów treści. Często również pełni rolę webdevelopera (programisty).
Używane narzędzia: Edytory tekstu, programy do obróbki graficznej, edytory WYSIWYG
Używane technologie: np. JavaScript (AJAX), XHTML, CSS
Webdeveloper - Programista
Rola: Tworzy kod serwisu w wybranym języku programowania. Odpowiada za sprawną wymianę danych pomiędzy stroną a odwiedzającym. Modyfikuje i rozwija istniejące rozwiązanie oparte na Frameworkach, CMF'ach i CMS'ach zgodnie z wymaganiami przedstawionymi przez Architekta systemu.
Używane narzędzia: Edytory tekstu, API, frameworki, interpreter lub kompilator języka
Używane technologie: np. Java, Perl, PHP, Python, Ruby, ASP.NET
Webdesigner
Rola: Opracowuje dostępny interfejs strony oraz szatę graficzną. Webdesigner to wyspecjalizowany grafik, który tworzy szatę graficzną przeznaczoną dla serwisów WWW. Często także implementuje szablony graficzne współtworzonych serwis.
Używane narzędzia: Edytory tekstu, rastrowe oraz wektorowe aplikacje graficzne, edytory tekstowe.
Używane technologie: np. Adobe Photoshop, Adobe Flash, GIMP, Smarty
Zródło: http://pl.wikipedia.org/