Projektowanie stron internetowych Joomla Wordpress Prestashop - słów kilka

FAQ - Najczęściej zadawane pytania oraz przydatne informacje na temat projektowania stron www

Czy wybór wykonawcę strony ma znaczenie?

Wiele osób uważa, że stronę internetową można robić każdy, nawet uczniowie! Uważają także, że można zlecić dziecku, znajomym robić stronę dla swojej firmy! I będą mieli stronę firmową darmową lub tanim kosztem. nic bardziej pomylonego!

Obecnie prawie wszyscy ludzie mają dostęp do internetu: w domu, w pracy, w szkole, w kafejce internetowej, u znajomych, itd.

Zamiast lecieć do kiosku po gazetę z ogłoszeniami drobnymi, lub zatrzymać się na ulicy i zapisać adres, nr telefonu jakiejś firmy, sklepu czy zakładu usługowego, ludzie teraz siedzą wygodnie w ciepłym domu, piją sobie kawkę i wystukają słowa kluczowe w wyszukiwarce, np. Google i od razu dostają to, czego szukają.

Chcesz remontować mieszkanie? Wpisuj w Google słowa „Remont mieszkanie” i od razu dostanie adresu kilku milionów stron zawierających słowa „Remont mieszkanie”!

Szukasz dentystę? Proszę bardzo. Wpisuj „dentysta” i od razu ci wyświetla adresy dentystów!

Prowadzisz biznes? I nie masz strony internetowej?. To wielki błąd! Konkurenci zabierają ci klientów!

Kierujesz Organizacją, Fundacją? Chcesz mieć jak najwięcej Fundatorów, Sponsorów? musisz mieć stronę internetową!

Masz już stronę internetową, ale wciąż nie ma efektu! z pewnością masz źle zrobioną stronę internetową!

Wiele osób uważa, że stronę internetową można robić każdy, nawet uczniowie! Uważają także, że można zlecić dziecku, znajomym robić stronę dla swojej firmy! I będą mieli stronę firmową darmową lub tanim kosztem. Nic bardziej pomylonego!

Zgadza się, że nawet dziecko może robić stronę internetową, a wiecie dlaczego robią? Niektórzy z nich po prostu się zaczyna uczyć robić strony, inni mają hobby. A do czego służą te strony? Większość są zrobione po to, aby można się chwalić kolegom, koleżankom, że umie robić stronę!

Ale czy dziecko może robić profesjonalną stronę internetową, która daje właścicielowi strony jak najwięcej efekty?

Podobnie, w każdej rodzinie przynajmniej jest jedna osoba umie gotować, ale ile z tych osób nadaje się do pracy jako zawodowy kucharz w restauracji?

Nawet wśród Firm świadczących usługę projektowania stron jest bardzo mało kto umie dobrze robić!

Wiele osób, zarówno osoby posiadające strony firmowe jak i firmy świadczące usługę projektowania strony internetowe zwróciło się do mnie o pozycjonowanie ich strony (Firmy świadczące usługę projektowania strony zaznaczają, że chodzi o pozycjonowanie strony ich klientów i chodzi o współpracę na dłuższą metę, więc mam podać rozsądną cenę!). Lecz po obejrzeniu kodów ich stron, musiałem im powiedzieć, że strona została zrobiona przez amatora! Ja pozycjonuję strony metodą optymalizacji kodów dla wyszukiwarek, nie stosuję żadnych metod polegających na oszukaniu wyszukiwarkom, więc mają do wyboru 2 możliwości:

  1. zrobić od nowa stronę w najnowszej technice, bardziej przyjaźniej wyszukiwarkom i dokonać pozycjonowanie metodą optymalizacji kodów dla wyszukiwarek. To będzie trochę kosztować, ale to jest opłata jednorazowa!
  2. Zwrócić się do innych firm, które zajmują się tylko pozycjonowaniem. Oni znają inne metody pozycjonowania, które nie wymaga zaingerowania w kodzie źródłowym strony, ale trzeba im płacić co miesiąc lub co najmniej raz na kilka miesięcy!

Czy ty jesteś w takiej sytuacji! Zaoszczędziłeś trochę pieniędzy w wykonaniu strony, ale potem tylko ty i twoi znajomi wiedzą o istnieniu twojej strony?

Strona miała być najtańszą reklamę, dostępną 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, a tymczasem musisz wydawać pieniędzy na drukowanie ulotki, reklamy w gazecie, na drogach itd.

Wbrew pozorom, nie jest łatwo wybierać wykonawców do robienia strony www. Poniżej podaję kilka wskazówek w dobieraniu webmastera.


Po pierwsze: Przeglądaj strony, które zostały zrobione przez dany webmaster.

Niektórzy ładnie bajerują, mówią ci, że tanio robią i ładnie itd. Nie daj się namówić, nawet bardzo ładnie wyglądające strony dają zero efektów! Widziałem takie!

Niektórzy są profesjonalnymi grafikami ale kompletnie nie znają się na układaniu strony www! Jeśli oni pracują sami, to ich strona wyglądają bardzo ładnie, ale o istnieniu takiej strony wiedzą tylko oni!

Jeśli oni współpracują z profesjonalnym webmasterem, no to wtedy całkiem niezły ich produkt!

Zatem, musisz przeglądać strony, które zostały zrobione przez dany webmaster, to ci pomaga w ustalaniu co ten webmaster potrafi robić. Koniecznie musisz przejrzeć kodów tych stron, to pozwala ci ustalić jakie techniki zostały zastosowane, czy te strony są przyjazne dla wyszukiwarek?

W jaki sposób przejrzeć kodów stron?

  • W przeglądarkach: Opera, FireFox wystarczy naciskać kombinację klawiszy: „Ctrl + U”
  • w Internet Explorer musisz wybierać w Menu: Widok → Źródło

Wtedy ci się wyświetla kodów danej strony

Jak rozpoznaje techniki zastosowane w danej stronie.

Jeśli znasz się na robieniu strony www, to dla ciebie nie ma problemu rozpoznawać co to są techniki. Natomiast gdy nie znasz się na robieniu strony, to próbuję ci wytłumaczyć.

Jeśli w kodzie strony www nie widzisz tych treści, które były widoczne na stronie, a kod strony jest krótki, nawet zajmuje tylko połowę ekranu monitora i w kodzie widzisz coś takiego:

Jak wybrać firmę projektująca strone internetową

To, ta technika nie jest przyjazna dla wyszukiwarek, ty nie widzisz w kodzie treści strony, to naturalnie wyszukiwarki też „nie widzą”. Taka strona nie może mieć dobrej pozycji w wyszukiwarkach.

Jeśli w kodzie strony zamiast tekstów widzisz linki do obrazków z rozszerzeniami .png .gif .jpg … to, ta technika też nie jest przyjazna dla wyszukiwarek. Wyszukiwarki nie widzą tekstów napisanych na obrazkach.

Jeśli w kodzie widzisz takie symbole:

Jak wybrać firmę projektującą stronę internetową?

to, strona została zrobiona w tabelkach, ta technika jest bardziej przyjazna dla wyszukiwarek niż tych w/w, ale ta technika już jest przestarzała. Jeśli dana firma jeszcze stosuje tą technikę w ostatnio zrobionej strony, to oznacza, że ta firma nie podąża się z postępem techniki, nie chce się douczyć, rozwijać się o nowe umiejętności.

Jeśli w kodzie widzisz taki symbole:

Jak wybrać firmę projektującą stronę internetową? strona zrobiona w div

to jest nowa technika, która obecnie stosuje w projektowaniu strony, jest najbardziej przyjazna dla wyszukiwarek. Powinieneś mieć na uwadze Firmy, które obecnie stosuje tą technikę! Jednak musisz jeszcze zwrócić uwagę na kilku „drobiazgów”.

Jeśli w kodzie, w części głównej treści widzisz wraz z treścią takie proste symbole jak:

Czytelne kody strony

to kod strony jest krótki, przejrzysty nie ma żadnych „śmieci”, ułatwia wyszukiwarkom czytać zawartość strony.

Jeśli w części głównej treści widzisz wraz treścią takie symbole niezrozumiałe dla ciebie jak:

Nie potrzebne kody zasmiecaja i utrudniaja wyszukiwarkom czytac zawatrtośc strony

to kod strony jest nie przejrzysty, zawiera dużo „śmieci”, które utrudniają wyszukiwarkom czytać zawartość strony.

Jeśli strona została zrobiona w systemie CMS, czyli użytkownicy, właściciele strony mają możliwość samemu aktualizować zawartość strony, to przeważnie oni przez niewiedzy umieścili wraz z treścią takie „śmieci”. Najczęściej skopiują treść z dokumentu Worda i wkleją do strony internetowej, i właśnie takie śmieci pochodziły z dokumentu Worda!

Jeśli w kodzie strony zamiast polskich znaków są krzaczki, to taka strona też nie jest przyjazna dla wyszukiwarek, a firma, która robił taką stronę powinien więcej się uczyć jak prawidłowo robić stronę.


Po drugie: musisz sprecyzować swoich zamiarów i oczekiwań odnośnie robienia strony internetowej.

Jeśli dany webmaster robił już podobną stronę, którą chciałbyś mieć, to masz pewność, że on szybko ci robił stronę.

Jeśli wśród stron zrobionych przez dany webmaster nie widzisz strony zawierającej takimi funkcjami jakie ty byś chciał na swojej stronie, to nie wiadomo czy dany webmaster potrafi ci robić, jeśli potrafi, to czas realizacji jest dłuższy niż normalnie, ponieważ webmaster musi poświęcić więcej czasu na robienie takich rzeczy, które robi dopiero pierwszy raz.

Są tacy, którzy chcą zdobyć klientów i przyjmują zleceń, które nie są w stanie robić i w efekcie robią miesiącami, potem tłumaczą, że są zbyt zajęci, mają ważniejsze projekty, itd.


Po trzecie: ostrożnie z efektami specjalnymi.

Ludzie, którzy dopiero zaczynają przygodę w projektowaniu stron często lubią się chwalić swoimi umiejętnościami dodając do wykonanych stron efekty specjalne, które dopiero się uczyli, a niektóre z tych efektów są bardzo denerwujące dla odwiedzających strony lub dają negatywne wyniki w wyszukiwarkach.

Efekty Audio lub video: gdy otwiera się strona, to automatycznie gra muzyka lub otwiera się film video. To jest bardzo denerwujące! Ja często pracuję przy komputerze i gdy moja praca wymaga intensywnie myślenia, to nie słucham muzyki, chcę mieć cicho a tu nagle gra muzyka wbrew mojej woli. Jak myślicie? czy wtedy mam przestać pracować, żeby wysłuchać tą paskudną muzykę? O nie ! Od razu zamknę tą stronę, żeby mieć spokój!. Gdy moja praca nie wymaga intensywnego myślenia, to lubię słuchać muzyki, ale słucham to, co lubię słuchać, a tu nagle jakiś hałas zakłóca mi, czy ja mam wyłączyć moją muzykę, żeby słuchać ten bezczelny hałas? O nie! Wiecie już co ja robię z tym hałasem.

Efekt Intro: Gdy wchodzisz na jaką stronę, zamiast oczekiwanej informacji wyświetla ci się animacja, a po tej animacji musisz kliknąć myszką, aby przejść dalej. Jeśli zamierzasz robić stronę firmową i zależy ci na klientów, to unikaj stosowania takiej animacji! Zależy ci na klientów a każesz im poczekać i potem muszą kliknąć myszką aby przejść dalej? Może niektórzy są dość cierpliwi i poczekają, ale na pewno są i tacy, którzy od razu idą szukać gdzie indziej! ALE najgorzej jest to, że wyszukiwarki nie umieją kliknąć dalej, aby zobaczyć zawartość twojej strony, więc to INTRO jest najskuteczniejsza zapora dla wyszukiwarek, twoja strona ma bardzo słaby wynik w wyszukiwarkach, nawet wcale nie występuje w wyniku wyszukiwania! I Co z tego wyniknie? Twoja strona jest niewidzialna dla wyszukiwarek, tak jak by nie istnieje wcale, po co posiadać taką stronę "atrapę"?


Po czwarte: Wybór technologię, oprogramowanie do stron.

Są firmy hostingowe, które oferują usługę stworzenia strony kreatorem. Wymienię ci kilka wad tego rozwiązania:

  • masz bardzo mało możliwości ingerowania w zmianie wyglądu strony www i funkcjonalności strony internetowej.
  • Strona www funkcjonuje tylko na danym serwerze, nie masz możliwości przeniesienia stronę do innego serwera, czyli jesteś uzależniony od tej firmy hostingowej.
  • Oferują ci bardzo tanio w tworzeniu strony, ale tak naprawdę, to opłata za tworzenie strony zostało rozłożone na późniejsze terminy, ponieważ będziesz płacił opłatę zwaną abonamentem! Im dłużej masz stronę, tym więcej im płacisz!

Czy nie lepiej płacić webmasterze opłatę jednorazową za robienie strony, a taką stronę możesz umieścić gdzie zechcesz i przenosisz też gdzie zechcesz na inny serwer?

Jeśli twoja strona zostanie zrobiona w oparciu o oprogramowania Open Source, to później każdy webmaster, który pracował z tym oprogramowaniem może ci łatwo ją rozbudować i ulepszać.

Jeśli twoja strona jest indywidualnym produktem nie na oprogramowaniu Open Source, to później będzie trudno ją rozbudować i ulepszać! I można to zrobić tylko autor strony, czyli ten, który ci robił stronę. Co będzie, gdy chcesz rozbudować stronę, a nie możesz znaleźć jej autor? np. utraciłeś kontakt z danym webmasterem, lub firma, która ci robiła strona przestała istnieć?

Tak często bywa w życiu, że jak ktoś źle wybiera wykonawców, to później doznaje różne bolesne skutki!

Mówi się także, że człowiek uczy się na błędach, ale lepiej jest uczyć się na obcych błędach niż na własnych.

Mam nadzieję, że powyższe porady ci pomagają uniknąć takich boleści.

Dang Sy Kien (Webmaster)

Strona: www.sw4.pl

Ostrzeżenie dla spamerów

Mój adres e-mail jest podany tylko dla moich potencjalnych klientów a nie dla spamerów. Nie wysyłaj do mnie swoich ofert!

Przydatne linki (Warto poczytać!):

Kilka słów o nas

Jesteśmy grupą freelancerów specjalizujących się w projektowaniu, tworzeniu stron internetowych opartych o systemach CMS Joomla i Wordpress oraz wdrażaniu sklepów internetowych opartych o system e-commerce PrestaShop.

Jako zespól oferujemy kompletne stron www dla firm, rozbudowane serwisy www, portale dla organizacji oraz dużych korporacji , sklepy internetowe dla firm, których specyfikacją jest handel.

Co robimy?

Projektujemy responsywnych stron www oraz sklepów internetowych na najbardziej popularnych systemach Joomla, WordPress oraz PrestaShop z zastosowaniem technologii RWD (Responsive Web Design).

Obecnie projektujemy wyłącznie stron responsywnych RWD, które są dostosowane do różnych urządzeń: komputerów, tabletów i smartfonów.

Najwyższa jakość!

Strony www projektowane przez nas posiadają optymalny kod źródłowy, co jest bardzo ważnym czynnikiem w pozycjonowaniu stron w wyszukiwarkach. Ponad to każda strona, w naszym wykonaniu, przystosowana jest do wszystkich przeglądarek i wszystkich urządzeń: komputerów, tabletów, smartfonów i telewizorów.

Obecnie przy projektowaniu stron internetowych nie piszemy już tradycyjnych arkuszy stylów css, zamiast tego piszemy w LESS (osoby, którzy zajmują się projektowaniem stron internetowych zapewne wiedzą co to jest LESS). Jesteśmy perfekcjonistami, dlatego zawsze robimy strony internetowe bardzo starannie, strony mają czyste, przejrzyste kody źródłowe. Podczas robienia strony na bieżąco testujemy stronę na każdym etapie pracy, testujemy na wszystkich przeglądarkach: FireFox, Google Chrome, Opera, Internet explorer, Safari. Testujemy nie tylko na komputerze ale także na tabletach i smartfonach.

Często spotkamy w Internecie beznadziejnych stron, które były zrobione nie starannie, one tylko ładnie wyglądają, ale gdy zaglądamy do kodów źródłowych, to szkoda słów! Niestety wiele właścicieli stron internetowych, albo nie wiedzą, albo wybierają wykonawców, którzy oferują tanich stron internetowych, no i potem dostają takie strony beznadziejne, wg. nas to pieniądze wydane na takie beznadziejne strony są to pieniądze wyrzucane w błoto! My takich tandetnych stron nie robimy, a to dlaczego? Bo jesteśmy perfekcjonistami! Jak już coś robimy, to musi być dobrze zrobione!

Rozwijamy twój biznes

Projektujemy strony internetowe profesjonalne i użyteczne, tak aby strona internetowa była inwestycją, która się zwraca przez długie lata.

Udzielamy ci cenne porady, abyś mógł przygotować tylko niezbędne, użyteczne materiały (teksty i grafiki) dla strony internetowej, dzięki temu twoja strona www będzie przejrzysta, czytelna i użyteczna a klienci mogą szybko znaleźć tego co chcą szukać!

Mamy najlepszy stosunek jakości do ceny!

Wykonujemy strony bardzo starannie i profesjonalnie, w efekcie tego dostaniecie stronę o bardzo dobrej jakości, jednak to wszystko kosztuje. Dla osób, którzy jedyną kryterią wyboru jest cena, to zapewne zawsze znajdą kogoś, kto oferuje taniej niż my, ale w efekcie ich wyboru oni dostają kiepską stronę tzw. Chińską tandetą!

Jednak dla tych, którzy chcą mieć stronę o dobrej jakości za rozsądną cenę, to wybrać nas, to strzał w dziesiątkę!

U nas każda strona jest wyceniona indywidualnie. My zawsze sporządzamy wstępny kosztorys na podstawie podanych informacji przez zleceniodawców, jeśli potencjalni zleceniodawcy się zdecydują, to zaczynamy robić stronę.

Zleceniodawca płaci dopiero, gdy strona jest ukończona całkowicie i została całkowicie zaakceptowana przez zleceniodawcy, u nas nie kupuje kota w worku!. Nie pobieramy ani przedpłat ani zaliczek (z wyjątkiem zaliczki na poczet zakupu potrzebnych materiałów do wykonania strony, np. komercyjny szablon, płatne moduły, plug-in czy płatne zdjęcia, chyba że zleceniodawca sam kupuje te materiały, oczywiście podamy adresy gdzie można kupić potrzebne materiały)

Webmaster freelance

Projektowanie, Tworzenie responsywnych stron internetowych w systemach: Joomla, WordPress, HTML5 + CSS3. Wdrażanie sklepów internetowych na PrestaShop.

Najlepszy stosunek jakości do ceny: Profesjonalnie i starannie wykonanie, użyteczne i przyjazne użytkownikom, optymalizowane pod względem SEO oraz szybkości ładowania strony!

Mój adres e-mail jest podany tylko dla moich potencjalnych klientów a nie dla spamerów. Nie wysyłaj do mnie swoich ofert!

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ta strona używa plików Cookies

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.